Zadanie 20 — koszt nasion trawy na boisko
Ile kosztują nasiona trawy na boisko 46 m na 30 m, gdy kilogram wystarcza na 40 m² i sprzedaje się tylko worki po 10 kg.
Zadanie
Boisko szkolne ma kształt prostokąta o wymiarach m i m. Postanowiono posiać na nim trawę. Do obsiania powierzchni jest potrzebny jeden kilogram nasion trawy. Nasiona trawy są sprzedawane tylko w -kilogramowych workach, po zł za jeden worek. Oblicz koszt zakupu nasion trawy potrzebnych do obsiania tego boiska. Zapisz obliczenia.
Jak to ugryźć
Najpierw pole boiska. Potem ile kilogramów nasion potrzeba. Nasion nie da się kupić na wagę — tylko w workach po kg, więc liczbę worków zaokrąglasz w górę. Na koniec mnożysz liczbę worków przez cenę.
Krok po kroku
- Pole boiska: .
- Nasiona: kg.
- Worki: . Trzy worki to za mało ( kg), więc trzeba kupić worki.
- Koszt: zł.
Sprawdzenie sensowności: worki to kg nasion, wystarczą na , a boisko ma .
Odpowiedź: Koszt zakupu nasion wynosi zł.
Jak to zapisać na egzaminie
Zapisz pole boiska, liczbę kilogramów i uzasadnij, dlaczego kupujesz worki (np. „ worki to kg, za mało”). Sama liczba worków bez uzasadnienia nie wystarczy. Na końcu podaj koszt w złotych.
Za co są punkty · 3
- 1Za poprawny sposób obliczenia liczby kilogramów nasion potrzebnych na boisko (1380 : 40 = 34,5).
- 1Za poprawny sposób ustalenia liczby worków z zaokrągleniem w górę (4 worki).
- 1Za poprawne obliczenia i wynik: koszt nasion to 652 zł.
Tu łatwo o błąd
| Źle | Dlaczego źle | Dobrze |
|---|---|---|
| zł | nasiona sprzedaje się tylko w całych workach | zł |
| worki, bo | worki nie wystarczą na całe boisko | zaokrąglasz w górę: worki |
| pole | to obwód, a nie pole |